Text Size

Ziua Culturii Naționale – 15 ianuarie 2016. Eminescu – Pași spre nemurire

Ziua Culturii Naționale a fost omagiată anul acesta printr-un concurs de literatură dedicat elevilor, aflat la a treia ediție, cu o nouă temă: Eminescu – Pași spre nemurire, care s-a desfășurat pe trei secțiuni. Astfel, joi, 14 ianuarie, începând cu orele 10.00, în cadrul secțiunii de de eseuri, au participat opt elevi de la liceele din Vaslui, fapt concretizat prin următoarea ierarhie valorică:

            Premiul I - Vârlan Andreea, Liceul Teoretic „M. Kogălniceanu”, cl. a XII-a

Premiul al II-lea - Ababei Andreea, Liceul Teoretic „E. Racoviţă”, cl. a XII-a        

Premiul al III-lea - Bădiţ Andreea Mădălina, cl. a Xl-a, și Stroescu Iuliana-Alina, cl. a X-a, Colegiul Economic „A. Rugină”

Menţiuni:

Berezan Tudor Andrei, Liceul cu Program Sportiv, cl. XII-a

Acasandrei Șerban, Liceul Teoretic „M. Kogălniceanu”, cl. a XII-a

Negrea Ana Andreea, Liceul cu Program Sportiv, cl. a Xl-a

Ungureanu Andreea Petronela, Liceul „Ştefan Procopiu”, cl. a X-a

În următoarea zi, vineri, 15 ianuarie 2015, începând cu orele 16.00, în sala de cinema de la Silver Mall, s-a desfăşurat secțiunea de interpretare a concursului, participând 19 elevi de la liceele din Vaslui (Liceul “Mihail Kogălniceanu” fiind singurul nereprezentat la această secțiune), precum și un elev de la Şcoala Gimnazială Mihai Eminescu, care a interpretat poezia „La steaua”, însă în afara concursului, fiindu-i acordată, în consecință, o menţiune specială. La acestă secțiune s-a stabilit următoarea ierarhie:

Premiul I - Maftei Georgiana, Liceul teoretic “Emil Racoviţă”

Premiul al II-lea - Soponari Simona, Liceul “Ştefan Procopiu”

Premiul al III-lea - Dănăilă Vasilica, Liceul “Ion Mincu”

                                     -   Chivu Ramona, Colegiul Economic“Anghel Rugină”

                                -   Movilă Gabriela, Colegiul Economic“Anghel Rugină”

Menţiune - Pruteanu Bianca, Liceul Teoretic “Emil Racoviţă”

                           - Mărăndescu Ana Maria, Liceul Teoretic “Emil Racoviţă”

                         - Stroescu Alina, Colegiul Economic“Anghel Rugină”

                           - Butnariuc Isabela, Liceul cu Program Sportiv

                           - Lupu Roxana, Liceul Teoretic “Emil Racoviţă”

                           -   Sîrghie Cosmina, Liceul cu Program Sportiv

Menţiune specială - Balan Ana Maria, Liceul Teoretic “Emil Racoviţă”

                                        - Ciolacu Alina, Colegiul Economic“Anghel Rugină”

În acest an, un element de noutate a fost reprezentat de cea de-a treia secţiu­ne a concursului: creaţie literară (poezie). Clasamentul acestei secțiuni a fost hotărât de atât de votul online (pe adresele de facebook ale cotidianelor: Monitorul de Vaslui, Obiectiv de Vaslui şi Ziarul de Vaslui), cât și de juriu. Cei patru concurenți înscriși au câștigat următoarele locuri:

În urma analizei conform criteriilor enunţate s-a hotărât acordarea următoarelor premii:

Premiul I: Simona Soponari, Aștept, iubito

Premiul al II-lea: Manuela Andreea Cărare, Ce zi e

Premiul al III-lea: Cosmina Aurelia Sîrghie, Ce e nemurirea

Menţiune: Teodora Gabriela Costin, Ca un Eminescu…